Kontaktujte mě :575-970-421
Ještě prosím > KLIKNI

Historie Akity Inu

21. března 2008 v 9:49 | Bhadyyys Axiiis Lowiiis
Existuje jen málo plemen s takovou dramatickou a pohnutou historii, jakou má právě akita. Dnešní dvě plemena - akita inu a velký japonský pes - Americká akita- mají společnou a identickou historii, protože obě pocházejí z jednoho plemene, z akity, a proto zemí jejich původu zůstalo Japonsko.
Začátek rozvoje tohoto prehistorického plemene může sahat až do doby kamenné a bronzové… Domestikovaní psi se v Japonsku poprvé objevili asi před 4000 roky v období doby kamenné. Nákresy a skameněliny z doby bronzové znázorňují psy s postavenýma ušima a zatočeným ocasem. Japonci byli známí vyspělou kulturou a obchodním nadáním a s oblibou nakupovali psy z Číny a Korey už kolem roku 600 před Kristem. Od tohoto času jak šla historie kupředu, se střetávalo mnoho konfliktních teorií. Akceptovalo se hlavně to, že tradiční japonský typ psů se vyvinul do různých forem s velkým vlivem prostředí a geografie oblasti.
Roku 1919 v Japonsku přijali zákon o ochraně přírodních památek v zemi, který zahrnoval ochranu objektů, ale rovněž i ochranu živých bytostí včetně psů, kteří byli považováni za jedinečně japonské. Byli rozděleni podle oblasti svého původu a také podle velikosti na velké, střední a malé. Tým velkým psem je Akita z oblasti města Odate. Není známý jiný velký japonský pes zachovaný dodnes. Jméno Akita Inu se začalo používat od července 1931, když byla Akita vyhlášená za národní poklad. Do tohoto času se psy z oblasti města Odate nazývali Odate psi, ve feudálním období jejich jméno bylo Nambu inu (jižní oblastní pes). Když se psi používali k bojovým účelům, nazývali se Kuriya inu, když se používali na lov v horských vesnicích, říkalo se jim Matagi inu (matagi - lovec). Zdá se být jasné, že přímí předchůdci Akit (akita inu i velký japonský pes), tak jako je známe dnes, jsou rodáci z Akita prefektůry - nejsevernější oblasti japonského ostrova Honšú. Historickým epicentrem je město Odate.
V druhé polovině 18. až v první polovině 19. století se staly psí zápasy velmi populárním sportem. Akity byli křížené s jinými plemeny pro rozvoj a vylepšení agresivity a bojových schopností.
Ve 20. letech minulého století začalo obnovování plemene Akita, protože jeho jedinečnost upadala při krytí se západními plemeny a bojovými psy. V Japonsku vzniklo několik organizací, které se velmi zasloužily o obnovení a ochranu Akity. Akita inu Hozonkai (AKIHO), založený roku 1927, je největší a převládající Akita klub v Japonsku dodnes. Následuje Nipponken Hozonkai (NIPPO), založený roku 1928, třetím je Akita inu Kyokai (AKIKYO), který vznikl roku1948. Každý ze vzpomínaných klubů se podílel na rozvoji standardu pro plemeno Akita a každý vedl vlastní Akita registr.
Několik roků před druhou světovou válkou se staly tři důležité události:
Skutečný příběh o Hachiko r.1925, vyhlášení Akity za přírodní památku r.1931 a návštěva Helen Kellerové v Japonsku r.1937 a její následný zájem o plemeno. Tato obdivuhodná žena, která byla nevidomá, dovezla do USA vůbec první Akitu - KAMIKAZE- GO.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ♥Me♥ | E-mail | Web | 6. června 2008 v 10:18 | Reagovat

Ty jo...Ten Sibiřsky nějak frčííí...:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama