Kontaktujte mě :575-970-421
Ještě prosím > KLIKNI

Historie Zlatého retrívra

21. března 2008 v 9:37 | Bhadyyys Axiiis Lowiiis
První verze vypráví o vzniku plemene ze skupiny ruských cirkusových psů, které lord Tweedmounth odkoupil v Brightonu v Anglii. Ale tato verze byla od roku 1959 popřena. Všeobecně se věří, že lord Tweedmounth odkoupil pouze jedno štěně od nějakého ševce v Brightonu - štěně s dlouhou srstí a narozdíl od černých sourozenců žluté barvy.
Byl to zakladatel plemene GR - pes Nous, kterého lord přivezl na své panství Guisachan, které se následně stalo kolébkou Goldenů. Nouse získal roku 1860 a o osm let později jej křížil s fenou Belle dnes již vyhynulého Tweed Water španěla. Ačkoliv byli "Tweedi" španělé, domníváme se, že jako vodní psi se podobali více retrívrům a že byli kříženi i s novofundlanskými psy. Ze spojení Nouse a Belle se narodila roku 1868 čtyři žlutá štěňata Ada, Cowslip,Crocus a Primrose. Všechna už silně připomínala zlatého retrívra.Později nechal krýt Cowlipa jinou Tweed Warer španělkou, a to byl začátek chovu Zlatých retrívrů. Lord Tweedmount si vedl pečlivě plemennou knihu a zde se dozvídáme, že vedl stále liniovou plemenitbu, i když někdy přikřížil i novou krev. Bylo použito krve irského setra a dokonce i pískového křížence bladhounda včetně krve hladkosrstého retrívra. Za předky Goldenů byli považováni i portugalští vodní psi.
Lord Tweedmouth rychle rozšířil své žluté retrívry mezi přátele v širokém okolí. Chov těchto psů zůstal soustředěn v rukou šlechty až do počátku dvacátého století. Díky stěhování lorda Tweedmoutha v roce 1894 se plemeno dostalo do Kanady a Texasu. Po světě se zlatý retrívr rozšířil ve 30. letech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama